Wednesday, March 09, 2005

Nikkó extra

Szóval a legutolsó beszámolóból kimaradt egy-két érdekesség. Itt Japánban a sok földrengés miatt főleg könnyűszerkezetes faházakat építenek családi házaknak. A faházaknak a fala nem túl vastag, és a szigetelést se viszik túlzásba se a falaknál, se az ablakoknál, de kérdezzétek miért. Mondjuk ezzel nincsen is túl nagy baj pl. Okinawán, ahol mindig meleg van, de azért a hegyekben és pl. Nikkóban, ahol igencsak hideg tud lenni, ott ez nem túl előnyös dolog szerintem.

A másik, hogy szintén a földrengés miatt, mindenféle csőhálózatot a minimálisra csökkentenek. Gázt csak a legszükségesebb helyre viszik, mert ugye robbanásveszélyes, központifűtés pedig ugyancsak nincsen, mert a sok rengéstől a csövek könnyen megrepednek és akkor úszik az egész lakás. Emiatt kis elektromos és gáz fűtőtestekkel fűtenek, és mindenféle trükköt vetnek be.

A nikkói vendégházban az átlaghőmérséklet a lakásban, ha a szobában nem ment a hősugárzó, akkor nappal úgy 10 fok körüli lehet. De hát ilyen időben elég rossz akármit is csinálni. Fel még csak felöltözik az ember, de az ember lába igen csak hamar elkezd fázni. Na, erre ötölték ki a japcsik a lábfűtős asztalt (Nikko 80-83 képek). Ez olyan, hogy leülsz, és betakarod magad a takaróval, majd az ember lábát az asztal alatti kis fűtőtest melegíti.

Eleinte azt sem értettük, hogy miért kaptunk kb. 11 rétegű takarót, mivel a szobánkat előre befűtötték és jó meleg kb. 23-25 fok lehetett. (Nikko 86-89 képek) Aztán, amikor a fűtés úgy 10 óra körül kikapcsolt, akkor eléggé gyorsan hűvös lett, de ennél is durvább dolog, hogy reggelre a szoba hőmérséklete a nulla szigetelés, vékony falak és hideg éjszaka miatt kb. 5 fokra hűlt le. Hát mondanom se kell, hogy jól jött a 11 rétegű takaró és reggel igencsak nehezen kívánkozott ki alóla az ember.

A harmadik érdekesség, hogy én már láttam sok mindent pénzérmével működni, de TV-t még nem. Itt van japán Coin TV-je, 1 óra 100 yen.

Hát Nikkóról ennyi kiegészítés.

Tuesday, March 08, 2005

Első blogom

Hát igen. Haladni kell a korral, süssön Vánca sütő porral :-)

Mivel nagyon híres lett a Japán dióhéjban alkotásom (lehet, hogy inkább ezt kellene újra kiadni és nem a Hálózatok, Internet könyvemet a TypoTeXnél) és mivel lusti vagyok az újonnan becsatlakozó emberkéknek mindig elküldeni a régebbi beszámolókat, ezért úgy döntöttem, hogy nyitok egy blog lapot. A blog, egy internetes napló, ahol mindeki elmondhatja a világnak azt amit akar, aztán ha okosat, érdekeset ír akkor sokan olvassák és egy idő után híres lesz. Ha pedig nem olvassa senki, akkor a blogot író személy legalább megkönnyebülhet, hogy ő elmondta a véleményét a dolgokról és nem az ő hibája, hogy nincsen befogadó közönség.

A blog beindításával talán könnyebb lesz informálni titeket az itteni eseményekről, nem kell olyan nagy elhatározás, hogy írnak nektek, és így talán nem kell újabb 3 hónapot várni a beszámolóra! Főleg, hogy mivel a Nikkó út már régen volt, ma reggel jutott eszembe, hogy egy csomó érdekességet nem mondtam el, úgyhogy erről lesz az első igazi blogom, és a Japán dióhéjban szösszenet új nyilvános publikálási formája.

(Azért ez a blog dolog arra is jó, hogy az internet új trendjet nem ismerőek is bepillantást nyerjenek abba, hogy merre is mennek a dolgok erre felé. Írjon mindenki blogot. Hajrá!)

Üdv mindenkinek!
Zoli

Monday, March 07, 2005

Japán dióhéjban, III. rész

Sziasztok!

Hát végre csak eljutottam odáig, hogy újra írjak. Sok minden összejött, de most végre itt van!

Sok fotó a leírtakról itt:
http://dfs.iis.u-tokyo.ac.jp/~petres/

Az elmúlt két és fél hónap itt az ún. téli évszak volt. Ez többnyire száraz volt és napos, az átlag hőmérséklet nappal úgy 5-10 fok között volt. Szóval nem volt túl hideg. Néha, úgy két hetente esett 1-2 napot az eső, néha, amikor hidegfront volt, akkor hó is eset, de ez általában vagy azonnal vagy másnap elolvadt. A mennyiség se volt fergeteges, úgy max. 2-3 cm ha volt alkalmanként.

Az előző beszámoló valahol még december közepén ért véget. A december itt teljesen szokványos hónapnak számít, semmi olyan különlegessége nincsen mint otthon. Karácsonykor nincsen szünet, csak a 23-a szünnap, de az is csak azért, mert ekkor van a császár születésnapja. A császári palotát csak ezen a napon, illetve jan. 2-án lehet megnézni, így hát 23-án pár kedves japán önkéntessel elmentünk a palotához, hogy megnézzük, és meghallgassuk a császár beszédét. A császári kertről is csináltam pár képet. Különben tudni kell, hogy a császári kert több hektár és Tokió közepén található.

Azért annak ellenére, hogy a decemberben az embereknek nincsen szünetük, nekünk hála istennek volt 3 hét pihi. Dec. 18-tól jan. 10-ig. Ekkor sokan hazamentek, vagy elmentek melegebb országokba nyaralni, a kolesz is kicsit kiürült kicsit. Itt a karácsony és az újév kicsit felcserélődött mint otthon ugyanis itt az újév a fontosabb. Akkor megy mindenki haza a családjához, azt töltik együtt békésen. A karácsony az inkább itt a szerelmesek napja illetve a barátoké. Ekkor összejönnek, esznek, isznak, mulatnak. Mi is páran a koleszból elmentünk enni egy finomat, de valahogy nem volt az az igazi karácsonyi hangulat. Szerencsére még éppen időben jött meg a csomagom, és abban volt szaloncukor, ami jól jött ;-) Aztán jött a sokk, kinek már 25-én, nekem csak 27-én. Ugyanis az újév előtti időszak a nagytakarítás ideje, az új év, hogy jól kezdődjön, ki kell takarítani mindent, rendet kell rakni. Na most ez érvényes a laborokra is, úgyhogy volt olyan labor, amelyik 25-én szombaton csinálta ezt, nálunk szerencsére erre csak hétfőn került sor.

A szilveszter is jól sikerült. Szerencsére egy-két világot látott és Tokió japán is inkább bulizni akart, mintsem otthon maradni a szülőkkel, így Yokohamában szerveztek egy szilveszteri programot. Yokohamának van egy új, nagyon modern része, amit Minatomirainak hívnak. Ez hasonló a párizsi La Defense. Itt volt éjfélkor egy kb. 10 perces tűzijáték, majd elmentünk egy klubba mulatni. Aztán reggel hatkor kimentünk a partra, hogy megnézzük együtt az új év első napfelkeltéjét és kívánjunk valamit az új évre. Különben a hagyományos újév itt úgy telik, hogy éjfélkor mindenki elmegy egy közeli jinja-ba (sinto templom) és meghallgatják a 108 gongütést. 108 rossz szellem volt és ezeket űzik el. A napfelkelte után visszamentünk Tokióba, bedobtunk egy reggelit, majd úgy 10 körül már ágyba is kerültünk.

A következő hétvégén élvezve a szünidő utolsó napjait elmentünk 2 napra Nikkóba. Ez kb. 2 órás vonatútra van Tokiótól éjszakra. Nikkó az UNESCO Világörökség része, a Toshogu uralkodó erdőben rejtett buddhista templomai vannak itt. Itt laktak a Toshogu szerzetesei és végül őt is itt temették el. Ő volt az az uralkodó, aki először egyesítette egész Japánt. De Nikkó nem csak erről híres, hanem arról is, hogy van egy hegyi tó és nagy vízeséssel, és rengeteg onsen-nal (aki elfelejtette volna ez a japánok termálfürdője, de itt az erős vulkáni működés miatt van. hasonló az izlandi meleg fürdőkhöz). A második nap csináltunk egy kis kirándulást a hóban, majd utána megpihentünk egy onsenban, jót fürödtünk, aztán irány haza.

Utána volt még újabb másfél hónap húzós nyelvtanfolyam, ami végül február 20-án ért véget. Ekkor a végső tesztet sikeresen teljesítők egy ceremónia során kaptak oklevelet, majd volt egy nagy álló fogadás, és mivel ez sokunknak nem volt elég éjfélig pár tanár kíséretében elmentünk egy étterembe, ahol még egy kis evés és falatozás közben beszélgettünk, karaokéztunk (a karaoke az olyan mint a Megasztár, azaz van egy gép sok ezer dallal, de csak a zene van rajta. az éneket neked kell énekelned, és segítségül fut a képernyőn a szöveg. a japcsik és koreaiak meg vannak érte őrülve, tényleg jópofa. szerencsere a legtöbb helyen lehet kérni nomihoudait, azaz annyit iszol amennyit akarsz, alkoholt is, így a hangulat egy idő után garantált).

Az utolsó utazásom a síelés volt a múlt hétvégén. Három napra mentünk Niigata közelébe (itt volt még novemberben egy nagy földrengés), ún. Cupido Valleyba (a japánok mindennek valami hülye nevet adnak, azt hiszik ettől különlegesebb lesz). A síterep nem volt túl nagy, úgy 8 pálya volt, kb. 20 km, 4 ülős, 1 kabinos lifttel. A völgyben a sílift üzemeltető cégnek a pálya közelében (pályaszállás) kis 5-7 személyes, három szintes faházak voltak. Ebben összesen kb. 250-en lehetett lakni, ezáltal garantálva volt, hogy a pályák ne legyenek tele. Kocsival jöttek még naponta páran a közelből, de mivel hétköznap volt így egyáltalán nem volt zsúfoltság. A mi csoportunk 90 főből állt, külföldi és japán egyetemistákból. Amikor megérkeztünk, iszonyatos mennyiségű hó fogadott, 6 méter! Ennyi havat még nem láttam. A mi házunk volt az utolsó, és addig egy hómaróval volt kivájva az új, ami mint egy labirintus olyan volt. Ki nem láttunk belőle. Volt, hogy az ülős liftek alatt is ki kellett kaparni a havat, mert különben leért az ember lába. Az első nap jó idő volt, sütött a nap, és rövid fun carver lécet kértem. Aztán este elkezdett iszonyatosan havazni, majd utána végig havazott. Éjjel annyira havazott, hogy kb. 50 cm friss hó esett. Reggel a házunkból alig tudtunk kijönni, mert a sok új hó, és a lebomlott hófal kicsit elbarikádozta az ajtónkat. Végső esetben a második emeleti teraszról tudtunk volna menekülni, mert a hó odáig ért, a második szint közepéig. A sok hó miatt másnap egy hosszó, sima carving lécre cseréltem a kis lécet, mert azzal ilyen sok friss hóban nem lehetett síelni, és irányt vettünk a szűzhavas fekete pályának. Nagyon muris volt, nyakik süppedt az ember a hóban ha elesett, és újra elindulni se volt egyszerű. Volt is még kaland, ugyanis az egyik srácnak leoldott a léce 1 méter mélyen a hóban. Kb. 1 óráig kerestük, ástunk mint a hegyimentő kutya mire meglett ;-) Esténként volt nagy iszogatás, hócsata meg minden jópofa dolog, ami lenni szokott. A síelésről egyelőre csak pár kép van fenn, mert én csak ennyit csináltam, de mások többet. Ha megkaptam őket, akkor azokat is felrakom.

Most, hogy a nyelvtanfolyamnak vége a laborban ügyködöm. Csinálom a kutatásomat, illetve most a labor robotjait újítjuk fel, azt találjuk ki, hogy mit kellene hozzá venni, hogy kellene csinálni a dolgokat.

Március végén sok új fotó lesz, mert jön az anyu és a Pista és megyünk mindenfelé, ahol még én se voltam, úgyhogy akkor újabb érdekes élménybeszámoló lesz. Meg lehet őket is kérdezni, hogy ők milyen furcsaságokat találtak, mert nekem már sok furcsaság megszokás...

Üdv,
Zoli

Japán dióhéjban, II. rész

Sziasztok!

Mivel sokan jeleztek, hogy mennyire varjak a folytatast, igy tessek itt a kovetkezo resz. A jovoben megprobalok gyakrabban irni. Most is akartam, csak mindig osszejott valami...

Szoval kezdjuk olyannal, mint az elso reszben:
1. Idojaras, foldrenges
Az idojaras ugy tunik, hogy csak meg akart minket ujonnan erkezoket ilyeszteni, ugyanis az utobbi 6 hetben nem jott ujabb taifun, es foldrenges se volt (legalabbis nem ereztem :-) ). Az ido eddig olyan szeptember vegere jellemzo oszi ido volt, nappal napsutes 15-18 fok. Erre a hetre megerkezett a huvosebb ido, most ugy 10-12 fok korul van nappal, de sut a nap, esonek nyoma sincsen. Tenyleg megjott az igert,
kellemes, es szaraz osz. A hideg kovetkezmenyeket a het elejen kikerestem az osszes kanjit, igy mostmar tudom kezelni a legkondit a szobaban, hutes, futes es paratlanitas mar nem okoz problemat.

2. Kozlekedes
A kozlekedesi helyzet nem javul, igaz nem is romlik. A tomeg marad, mar fel sem tunik, de azert kicsit kellemetlen. Ellenben ujabb infot tudtam meg. Tokyoban a Shinjuku allomas a vilag legforgalmasabb metro allomasa. 5 metrovonal keresztezi egymast, naponta kozel 2-2.5 millio ember halad at.

3. Technika
A Karacsonyra valo tekintettel (amit nem unnepelnek, csak a felhajtast csinaljak, hogy penzt koltsel) megerkezted a 3D-s mobilok. A mobilok kepernyojen a tartalom 3D hatast kelt. Tenyleg jopofa, es ha kicsit csalas is, mert inkabb 2.5D, de mindenesetre jol nez ki. Kivancsi vagyok otthon mikor fog ez megjelenni. Attol tartok, hogy en elobb erek haza, mint a telefon ;-)

4. Fenykepek
A kovetkezo cimre folyamatosan toltok fel kepeket, nezegessetek:
http://dfs.iis.u-tokyo.ac.jp/~petres/

Paran emlitettek, hogy lassan jonnek le a kepek. Tenyleg? Innen eleg gyorsan el lehet erni az oldalakat. Bar teny, hogy amikor Amerika felebred, akkor belassul a dolog, de meg mindig turheto... Ha lassu, akkor megprobalom attelepiteni.

Asakusai felvonulas:
Ez egy unnep, amikor a japan tortenelem osszes jellegzetes alakja, es esemenye felvonul. Ne kerdezzetek, hogy mi micsoda, mert egyelore meg en se vagyok tisztabba. Csodaljatok, tapasztaljatok. Ezzel kapcsolatban ezt tudom mondani egyelore ;-)

Takaosan:
Takaosan egy Tokyohoz kozeli hegyseg, kb. mint otthon a Janos-hegy. Elegge felkapott hely, mivel kozel van, vannak jopofa kirandulo utak, egy-ket templom. A japanok nagyon szeretik nezni azt, hogy a fak, hogy valtoztatjak a levelek szinet, osszel mindig elmennek nezni. Szeretik a termeszetet, megnyugvast lelnek benne a nyuzsi Tokyo utan. Amikor en voltam, akkor meg annyira nem volt eszreveheto a valtozas, de most hetvegen volt a svajci baratom. Az o kepeit is feltoltottem, azok alapjan jobban lathato a termeszet.

Soshigaya Art Festival:
A kollegiumban volt egy nemzetkozi fesztival, ahol mindenki aki akart bemutathatta az orszagat. Milyen etelt foznek, milyen a hagyomanyos oltozes, tanc, stb. Magyar esemeny nem volt, mert csak ketten vagyunk, talan jovore, ha jon a Barna is erositeni ;-) Emellett voltak hagyomanyos japan dolgok is. Ikebana (virag rendezes), tea ceremonia, kalligrafia, es zene a hagyomanyos hangszeren, amelyet Kotonak hivnak.

Roppongi-Hills:
Roppongi-Hills egy kb. 2-3 eve epult modern epuletkomplexum. Par toronyhaz, lakohaz es egyeb epuletek. Van benne mozi, uzletek, ettermek, muzeum, irodahaz, stb. Itt volt egy ingyenes eloadas Strange Fruits cimmel. Azt hiszem franciak adtak elo, egy gombbe voltak is mindefele jopofa akrobatikus mutatvanyt csinaltak. A kepek alapjan annyira nem eszreveheto, de hatha. Kicsit homalyosak is, mert mozogtak. Bocsi. A masik izgi dolog, hogy itt most a Karacsonyra valo tekintettel specialis karacsonyi kivilagitas van. Nagyon hangulatos, de sajnos ezek a kepek is kicsit homalyosak, mert nem volt alvanyom, es az eso is elkezdett esni. De majd meg vissza szeretnek menni, es csinalok tobb kepet. Par kep hattereben lehet latni az Eiffel-tornyot is ;-) Na, szoval az nem az Eiffel-torony, hanem a Tokyo Tower. Egy az egyben a francia koppintasa, csak 50 evvel kesobb epitettek, es kb. 50 meterrel magasabb ;-)

Tsukiji:
Errol sajnos nincsenek kepeim, mert akkor meg nem volt meg a fenykepezogepem, de ez a vilag legnagyobb halpiaca. Mindenfele tengeri herkentyu megtalalhato. 12 millio ember etkezeset oldjak meg innen minden nap. Az aru frissesege kritikus, amit aznap nem adnak el, az megy a szemetbe. Persze ez mindenhol igy van, de itt japanban sok mindent nyersen esznek (pl. sushi) es ott aztan kulonosen fontos, hogy friss legyen minden. Majd ha legkozelebb a kozelbe leszek csinalok par kepet, mar csak azert is, mert mellette van egy nagyon szep japan kert is, toval, teahazzal, jopofan megmetszett fakkal. Ugy, ahogy az meg van irva.

5. Karacsony
Szoval ezek itt a karacsonyra total be vannak zsongva. Mar november kozepetol karacsonyi hangulat van, minden uzlet fel van diszitve, ettermekben karacsonyi menu van, Disneylandben minden nap muho esik stb. De nekik a karacsony nem jelent semmit. Nem is unnep nap. Pontosabban dec. 23 unnepnap, de az is csak azert, mert akkor van a mostani uralkodo szulinapja. Nekik a december olyan honap mint az osszes tobbi, nem ugy mint nalunk, hogy az mar csak olyan fel honap, mert 15-e utan, mar mindenhol megall az elet, mert masra koncentral. Az uj ev, az nagyobb unnep, akkor jon itt ossze a csalad. Az egesz a penzrol, a vasarlasrol, es a diszitgetesrol, felhajtasrol szol. A japan felesegek unatkoznak otthon, igy le kell oket kotni. Szeretik diszitgetni lampionnal a hazat, stb., es azert, hogy az o hazuk, kertjuk stb. jobban nezzen ki, kepesek vagyonokat kolteni, es ehhez az uzletek is segitenek persze ;-)

6. Sentoo, onsen, avagy az igazi japan yakuzzi
Eloszor is erdekes ez a yakuzzi szo, ugyanis japanul nincsen ilyen szo, es a hozza hasonlo szavak teljesen mast jelentenek. Mindegy. Itt ket fajta furdo van, a sentoo az un. public bath, vagy nyilvanos furdo, az onsen pedig un. hot spring, szo szerint meleg forras, ~ magyar thermal furdo.
A sentoo varosokban van, es regen itt furdott minden japan, mert a lakasban nem volt furdoszoba. Mostanra mar mindenhol van furdoszoba, de az emberek lejarnak neha-neha a tarsasag, es az egyeb dolgok miatt. Ez en lakohelyemhez kozel, 5 percre bicajjal, is van egy. Japan elegge tiszta orszag, foleg a tradicionalis dolgokban. Itt is, amikor belepsz a sentooba rogton le kell venned a cipodet, es berakod a szekrenybe. Ezutan gyekennyel fedett tatamin jarkasz vegig. Megveszed a jegyet. Noi es ferfi reszleg kulon van. Bemesz, levetkozol. Igazabol az egesz helyre csak egy torolkozot kell vinni. Miutan bementel a furdobe az elso dolog, hogy alaposan le kell furodni. Japan tiszta orszag, koszos testel nem mehetsz be a vizbe. Szoval eloszor furdes, ehhez kis samlis furdohelyek vannak, adnak szappant, sampont, minden.
Ha lefurodtel, akkor utana elvezheted a kulonbozo medenceket. Vannak meleg vizes medencek ~40 fokos, es van egy hideg vizes ~15 fok. Meleg vizesbol tobb van, van amelyikbe kulonbozo novenyi kivonatokat raknak pl. alma, szolo stb. Van amelyikbe tejszeruseget. Tok jo, utana mint a baba olyan puha lesz a borod ;-) Valamint vannak un. jetto basu-k (ejtsd dzsettó bászú). Ez jet bath, azaz pezsgo furdo akar lenni japan forditasban ;-) Ezek kozul van ket fele, a supaa = super, es a sima. A sima az olyan mint a Lukacsban a gomba, az nem is annyira tuti, de a supa jetto basu, az annal inkabb. Itt speci fekhelyek vannak kialakitva, ha belekeszel, akkor mindenhonnan jon a pezsgofurdo, van kulon hely a talpnak, es akkor van talpmasszas stb is. De eloszor nem ertettuk, hogy a 40 fokos vizet hogyan lehet kibirni, akar 3 percig is, aztan kiprobaltuk. Amikor belefekszel, akkor a fejedet ratamasztod egy fem hengerre, amit enyhen hutenek, igy az agyad nem forr fel, mig a tested ellazul. Kulonben allitolag azert kell ilyen melegnek lenni a viznek, mert csak akkor egnek ki az emberbol a karos anyagok. Szoval igy tenyleg igazan kellemes es relaxalo dolog.
A medencek mellett meg van goz, ami semmi extra, ez importalt dolog, es van a sauna, ami szinten importalt. De nem lennel japanba, ha nem lenne kulonleges. Hogy ne unatkozz be van rakva a szaunaba egy TV, amin ismeretterjeszto musorok mennek (nagyon figyelnek a nepnevelesre, es tenyleg tajekozottak az emberek), nehogy a szegeny japan untakozzon. Valamint pont olyan 10 perces rovid filmek vannak, ami pont jo. Kicsit messzebb van annak a cegnek, amelyikbe en is szoktam menni, egy masik sentooja. Az ugyanez, kiveve, hogy a prospektusa alapjan van benne egy olyan hely, ahol forro kovekre kell fekudni. Majd egyszer elmegyek, es azt is kiprobalom ;-) Itt van ennek a ket sentoonak a honlapja, erdemes megnezni a kepeket, ha mar a szoveget nem ertitek ;-)
http://www.yukemurinosato.com/

Forro kovek:
http://www.yukemurinosato.com/susukino/index.html

Furdo terkep kis kepekkel:
http://www.yukemurinosato.com/susukino/bath/index.html

Onsen. Az onsen hasonlo dolog a sentoohoz, de az onsenben nem a pezsgofurdo a lenyeg, hanem a termeszetes meleg viz. Itt ugyanis sok meleg viz van az aktiv vulkani mukodes es forro pontok miatt. Szoval az itteni viz nem annyira thermal viz, mint otthon, de allitolag nagyon egeszseges. Onsenben meg nem voltam, mert Tokyoban nincsen, csak a kozeleben Hakoneben. Majd ha megyek, akkor errol beszamolok.

7. Fodrasz
A fodrasz dologgal kapcsolatban csak par erdekes dolog van. A normalis fodrasz elegge draga 5-7000 yentol kezdodik (9-14 eFt). De szerencsere van 1000 yenes hely is, ahol csak hajvagas van. Kiprobaltam egy ilyet, de eloszor feltem, hogy mi lesz, mert itt a japanoknal elegge egyenfrizura van, a hajuk is mas stb. De pozitivan csalodtam, mert a lany tok jol levagta a halyamat. Szerintem tetszett neki, hogy vegre valami mast is csinalhat, mint a szokvanyos. Lassu is volt mert a szomszed annyi ido alatt 2 embert kivegzett. Mindegy, nem is ez az erdekes. Hanem az, hogy miutan levagta a hajam, fogott egy porszivoszeruseget, es kiproszivozta a hajam a szo szoros ertelemben. Erdekes volt, ellenben felettebb praktikus. Tenyleg nem volt egyetlen szuros hajszal a nyakban, nem hullott stb. Lehet, hogy otthon is be kellene vezetni? ;-)

Mivel mar nalam kesore jar, ezert bezar ma a Zoli mokatara. Igyekszem hamarosan ujra irni, de ti is irjatok!

Udv,
Zoli

Japán dióhéjban, I. rész

Sziasztok!

Most egy mass mail keretében írok pár dologról, ami érdekes lehet mindenkinek, és amit úgy az első három hét alatt tapasztaltam.

1. Ország
Az ország eléggé elnyújtott, ezért mindenféle éghajlat van. Tokió középen van, így átlagosnak tekinthető. Télen nincsen túl hideg (állítólag), nyáron viszont meg elviselhető meleg van (állítólag). Ami most tapasztalok, hogy eléggé nedves, nagy a páratartalom. Most az elmúlt két napban jó idő volt, napos, de korábban eléggé esős volt.

2. Lakosság vs. ország
Hát ugye ők kb. 120 millióan vannak, és az ország lakható területe kb. akkora mint Mo. Szóval sűrűn vannak. Főleg Tokióban, ami mondjuk kb. akkora területen van mint Bp + egészen Szentendre + Gödöllő és a közte lévő terület. Itt kb. 30-35 millióan élnek. Ebből kifolyólag minden kicsi, és mindenhol tömeg van. Tokió az a város, ahol állítólag bárhol leejtesz egy 10000 yenest (1 yen = 1.8 Ft), akkor többet ér az általa kitakart terület, mint maga a bankjegy. Na most, vannak olyan területek is Tokióban, ahol ugyanezt az 1 kilós aranyrúddal is el lehet játszani! Ennek következményeként a lakások kicsik, átlag 25 m2, és nagyon sok a toronyház. Akinek háza van az milliomosnak számít, de kertről senki ne álmodjon itt, csak azok, akik a hegyekbe laknak. A garázsok is emeletesek, és éppen akkora egy parkolóhely, ahova pont beférnek a kocsik. Persze a kocsi is luxus, és eléggé használhatatlan is, de ez majd a közlekedés szekcióban. Még annyit, hogy ebből ered, hogy náluk minden kicsi, és ez több helyen is majd még megjelenik. Ugyanakkor ahova nem spórolják a helyet, azok a parkok. Tokióban elég sok park van és azok nagyok, több hektár is akár.

3. Tájékozódás
Itt fontos tudni, hogy Japánban nincsenek utca nevek. Ezért a tájékozódás kicsit nehézkes, de nem lehetetlen. Már csak azért sem, mert a japánok eléggé hülyén tájékozódnak (pl. a reptérről a taxis nem tudta, hogy hogyan vigyen el a szállásunkra, és másik 3 sráccal ügyeskedtük ki a mi internetről letöltött sillabuszunkról a utat), így elég sok hülye biztos dolog terjedt el. Náluk a házak azonosítása úgy történik, hogy vannak kerületek mint nálunk, csak itt nevük van. Azután a kerületeken belül vannak városrészek, úgy mint nálunk az V. kerületben van Terézváros meg ilyen-olyan város is. Ezután ez a kisebb városrész fel van osztva max. 10 nagyobb részre, majd ezekben vannak a blokkok, és egy blokkban van egy egyedi házszám. Így egy cím úgy néz ki, pl. az enyém, hogy Tokyo-to (Tokyo város), Setagaya-ku (Setagaya kerület), Kami-Soshigaya (ez a városrész) 4-24-1 (a 4. chome, azaz nagyobb blokk, 24. tömbje, és annak az 1-es haza). Na most ez így komplikaltnak hangzik, de a térkép alapján el lehet mindenhova jutni. Na de a japánok ehhez is hülyék ezért a következő dolgok vannak:
- minden helyhez van egy térkép vagy a névjegykártyán, vagy a prospektuson, vagy az interneten stb. amin le van rajzolva, hogy egy nevezetes pontról, pl. metró állomás, hogyan lehet eljutni
- a legtöbb autóban és taxiban van GPS alapú navigációs rendszer, ezzel simán lehet közlekedni (a mi taxinkba nem volt :-( )
- minden újabb mobiltelefonban van szinten GPS navigációs rendszer. Azaz benyomod a címet, ez alapján az interneten megkeresi a koordinátát, kiszámolja, hogy hogyan tudsz elmenni, és megjelenik a mobil képernyőjén a kis térkép

3. Közlekedés
Alapvetően mindenki metróval megy mindenhova. A mindenki alatt a vállalati vezetőtől kezdve, az utcaseprőig. Autóval lehetetlen közlekedni, mert hiába vannak a városon belül 3 szinten autópályák, pillanatok alatt bedugulnak. Az autó arra van, hogy az unatkozó feleség elvigye reggel az urat a metróállomásra, utána elvigye a gyereket a környéki iskolába, bevásároljon, majd összeszedje a gyereket, és apukát az állomáson. A metróhálózat jó, sűrű, kb. összesen 30 metróvonal van, ebből kb. 20 mondható belvárosinak, és a többi külvárosi (HÉV jellegű). A külvárosiak földfelszíniek általában, a belvárosiak földalattiak. A külvárosiaknak jellemző, hogy vannak expressz, semi-express, rapid, és local vonatok. Ezek abban különböznek, hogy nem mindenhol állnak meg, csak nagyobb, vagy legnagyobb állomásokon. Pl. Az expressz Batthyányi-Békás-Szentendre, a semi meg közötte megáll, a rapid legtöbbször, a local meg mindenhol. Úgyhogy azért figyelni kell, hogy ezek közül melyikre száll fel az ember, mert igencsak messzire mehet. A menetjegy ara ugyanannyi, mindegy melyik vonattal utazol. Ugyanakkor a díjszabás érdekes. A metrók közül van állami, van fel állami, és van teljesen privát. Minden vonalnak saját díjszabása van, és a távolság aranyában fizetsz, de előre értelmes ember által nem megállapítható módon. Ezért ezekre vagy úgy veszel jegyet, hogy az állomáson levő térkép alapján kitalálod, hogy tényleg mennyibe is kerül (ez csak akkor lehetséges, ha valami egyszerű utat választasz, pl. nincs átszállás stb.) és akkor azt megveszed. Ha ezt esélytelennek látod, akkor sincs baj, megveszed a legolcsóbb jegyet. Ezzel átmész a külföldön jól ismert kapun, és amikor kijössz, akkor vannak ún. jegykiegészítő automaták, amelybe berakod a jegyet, és megmondja, hogy mennyit kell ráfizetni, és kimész. Szerencsére vannak gyűjtőjegyek, amikor nem kell foglalkozni a jeggyel, hanem pl. veszel egy 1000 yenes kártyát és arról magától levonja az összeget. A gép ügyes, mert ha az egyik kártyádon kevés a pénz, akkor vehetsz megegyelt, és egyszerre berakhatod a kettőt. Ekkor az elsőt lenullázza, és a másodikról meg leemeli azt a kicsit, ami kell. A metróban kalauz, jegy ellenőr nincsen. Itt senki nem lop, ez itt nemszokás. Ellenben van tuszkoló ember, minden ajtóhoz egy. A metró használata eléggé kalandos csúcsidőben. Kezdjük ott, hogy egy metrószerelvény itt kb. 300 méter hosszú! Ebből csúcsidőben 2 percenként rohangálnak, és iszonyatos embertömeget szállítanak. Állítólag egy szerelvényen akár 8 ezer (!) ember is lehet, és ez nem kamu! Reggel, és alapvetően mindig, az emberek sorba állnak az előre megjelölt helyeken, ahol az ajtó majd nyílni fog. Tolakodni nincs értelme, mert mindenki fel fog férni, ez nem kétséges, és mindegy hol állsz, egyformán szar helyed lesz. Szóval megjön a szerelvény, ajtó nyílik, ember leszáll. Utána, mintha hátulról a sort megnyomnák valami buldózerrel, iszonyatos tempóban beomlik a tömeg a metróban, és olyan tömörödöttségi fokot ér el, amit csak a szardíniák éreznek a szardíniás dobozban, és itt az emberek minden reggel. Egy gombostűt nem lehet leejteni. És ekkor jönnek az emberkék a metró az állomáson, hogy ha véletlenül valaki nem férne fel, akkor kicsit megtolják az embereket, hogy felférjen. A ki és beszállás kb. 25-35 másodperc alatt lezajlik, és utána 1.5 perc múlva kezdődik élőről. Szerencsére a japánok ápoltak, így nem terjengenek izgi szagok a metrón, és beosztástól függetlenül a vezető és a kis McDonald's árus egymás mellett tömörödik.

Mi a svájci haverommal már csak mindig azt mondjuk reggel, hogy "And the friendship party starts again"

4. Földrengés
Hát mit mondjak, mindennapos jelenségnek tekinthető. Azért nekem meg új érzés, de a helyiek már észre se veszik. Pl. tegnap 10 óra körül volt egy földrengés és a tanár észre se vette. Mi diákok persze elkezdtünk nevetni, meg mindenhova figyelni csak nem rá, és ez zavarta, de nem jött rá, hogy miért van, csak amikor ránézett a falon levő térképre, hogy illeg-billeg. Az érzés kb. olyan, mint amikor meg régen elment a Teréz krt-n a villamos, és erezted, hogy remeg minden körülötted. Ha az ember megszokja, akkor semmi különös.

5. Taifun
Na, ez azért egy fokkal szerintem szarabb jelenség, főleg, ha menned kell valahova. Maga a szélviharos rész az csak fel óráig tart, és akkor jó ha nem vagy az utcán. De a rossz benne az, hogy kb. mar két nappal előtte iszonyatos esőzés kezdődik. Hollandia és Anglia ehhez képest
tanonc. Fel nappal a taifun érkezése előtt a legutóbbi esetkor átlagosan 70 mm csapadék eset óránként (!) és ez a tetőzéskor 110 mm-re is fel szokott menni. (Csak hogy tudjatok, hogy ez mennyire iszonyatosan sok, akkor elmondom, hogy otthon egy kiadós napos esőzéskor esik maximum 30-40mm).

6. Telefon
Hogy a technológiai dolgokba kezdjek. Japánban nyilvános helyen telefonálni illetlenség. Nyilvános helyen a japánok nem élnek társasági életet, nem zavarják a másikat azzal, hogy telefonálnak. Ezért metrón, étteremben stb. nem illik beszélni. Ha beszélsz egy japánhoz és csöng a telefon, nem veszi fel. Nem bánt meg azzal, hogy amikor veled beszél, akkor mással foglalkozik. Majd ha veled befejezte, akkor majd elmegy valami sarokba, és visszahívja az illetőt. Ezen hagyományokból adódóan a szöveges üzenetek, és az adatkommunikáció tombol, és ezert olyan sikeres itt a harmadik generációs távközlés, sőt itt már 3.5 generáció van. A telefonok itt alapvetően kihajthatósak, és nagy képernyősek, és a gombok normális méretűek, hogy sokat tudjak nyomkodni, mert nyomkodjak. Az itt természetes, hogy színes, 1000 hangon szól, kamera van rajta stb. olyat 1 yenert vágnak hozzad. Különben a legdrágább is 30000 yen korul van, de amit kijön egy újabb modell (1-2 hónap) leesik az ara 10000 yenre. 3 szolgáltató van, és alapvetően 3 különböző technológiát használnak, így ami közös bennük az az internet és az email. SMS helyett itt emailt küldenek, fogadnak, és persze lehet benne kép, hang, film, minden amit akarsz. A legtöbb embernek nincs is más email "kliense" mint a telefonja. De az itt természetes, hogy egy telefon akar 50mb-nyi emailt tud kezelni, és nem olyan szar a szoftvere, hogy évekig kell várni, mire betolt valamit, vagy bekapcsolódik, mint egy-két Nokia és MS Smartphone csoda... A telefonnal az emberek tudnak híradót letölteni, játszani stb. És a vonaton töltött idejükben főleg a telefonjukat piszkáljak, emailt írogatnak stb. Emellett most már miden telefon alaptartozéka a GPS navigáció, és az FM rádió, MP3 lejátszó. A rádió pl. olyan, hogy ha megy egy szám, és megnyomsz egy gombot, akkor a netről letölti az előadod, és a szám címet, a hírek ideje alatt a híreket olvashatod is. Amennyire komplexnek tűnik a japán írás, annál ötletesebben oldottak meg a szövegbevitelt. Szuper prediktív, öntanuló mechanizmus van benne, a szövegek alapján felkínál akár mondatrészeket is, és tényleg működik, és jól működik, nem úgy mint hasonló mesterséges intelligencia cucc egyes programokban. Ez az egésznek az ára nem eget verő. Telefonálás percenként 30 yen körül úszható meg, de ha sokat beszélsz, akkor van 12 yenes csomag is. Az adatkommunikációnál a 128 byte-os csomag ára 0.1 yen, de van átalánydíjas csomag 3000 yenért, és akkor nézheted a híreket egész nap, meg mást is.... ;-)

7. Internet
Hát ez is kicsit más dimenzióban működik, mint Európában. Itt a kezdő ADSL csomag az 5 Mbit/s-os, de az 50 Mbit/s-os is már 6000 yenert van. És ha ez is kevés, akkor kérhetsz optikai vonalat is, és akkor 200 Mbit/s-ed van 10000 yenert. És tényleg ennyi ki is fér a vonalból, ha Japánból töltesz le valamit, akkor tényleg süvít, persze az origó lassan jön be, de az azért van, mert Amerika le van maradva és azon keresztül jön ide az infó.

8. TV
Itt már minden széles vásznú, és az LCD TV se szokatlan. De ami nagyon durva, az az, hogy voltam a Sony Buildingbe a hétvégén, ahol a Sony mutatja be a legújabb termekéit. És hát volt egy olyan TV, aminek képe teljesen élethű képet adott, de tényleg. Nehéz leírni, ezt látni kell. Koreában láttunk apuval egy-két jó TV-t, de ez több nagyságrendi ugrás ahhoz képest. Bar akkor a koreaiak azt mondták, hogy a japánok tőlük veszi az LCD kristályt, mert hogy ők jobbat csinálnak, de ez alapján kétlem ennek az állításnak az igazat. Na mindegy, ez legyen az ő bajuk. Persze ennek a tv-nek egy nagy hátránya is van. Ha az operatőr nem teljesen jól beállított képet vesz fel, akkor iszonyatosan látszik rajta. De ha szép, akkor mesés. Az árára csak annyi volt írva, hogy open price. Ja, nyitott a csillagos ég fele. Mondjuk érdekességképpen volt egy 645-ös BMW is a bemutató teremben. Hát mit ne mondjak, illet oda. Annak volt ára, 25000000 yen. Azt hiszem, ez is az open price kategória ;-)

9. Kicsit bosszantó dolgok
Két dolog, ami eddig kicsit bosszantó itt japánba. Az egyik a WC. A szűkösség miatt a WC-k számat is minimálisra csökkentik, mert ugye az haszontalan hely. Ez azt jelenti, hogy itt a laborban szintenként 2 férfi WC van kb. 500 emberre/szint. Szóval mindig sor van meg a férfi WC-ben is... A másik, hogy itt a szelektív szemétgyűjtés nagyon megy. 5 kategória van: lebomló, nem lebomló, alumínium doboz, PET palack, üveg. Ha az utcán szemetelsz, vagy valamit rossz helyre dobsz megbüntetnek. De ami gaz, hogy szemetesből sincsen sok, azaz mindenhol csak a célnak megfelelő. Azaz, ha van egy ital automata, mellette van egy alumínium szemétnek való szemetes, de más nincsen. Így mást oda nem dobhatsz. Na ja, de ha az italt nem az automatánál iszod meg, hanem sétálsz vele, akkor bukta. Vadászhatsz egy olyan szemetest, amibe az illik. Szóval van kihívás is ;-)

Na, hat így dióhéjban ennyi, aztán majd meg írok.

Üdv,
Zoli